Kierowca kategorii B w Norwegii – wszystko, co musisz wiedzieć!

Poszukiwania pracy poza granicami kraju z pewnością nie należą do najłatwiejszych, szczególnie wtedy, gdy nie znamy biegle znajomości języka danej narodowości. Nie jest to jednak niemożliwe. Warto bowiem wiedzieć, że w Skandynawii możemy doskonale porozumieć się po angielsku, a w przypadku wyboru prac sezonowych nie musimy znać nawet tego języka.

Jak znaleźć pracę w Norwegii?

Zanim jeszcze zdecydujemy się na pracę w Norwegii musimy wiedzieć, że czasy, kiedy mogliśmy znaleźć tam pracę z marszu już dawno minęły. W ostatnich latach rynek pracy stał się bardziej wymagający, także z powodu licznej migracji, która podniosła konkurencję na zawody łatwo dostępne dla obcokrajowców.

Poszukiwania pracy warto zatem rozpocząć jeszcze przed wyjazdem. Pomogą nam w tym serwisy polonijne, które publikują aktualne oferty, np. portal Moja Norwegia, a także inne polskie serwisy ogłoszeniowe. Warto zaznaczyć, że są to jedynie pośrednicy i nie odpowiadają za treść prezentowanych ofert. W naszym kraju działają również profesjonalni pośrednicy, którzy poszukują pracowników na konkretne stanowiska pracy z Norwegii. Jest to np. firma Adecco.

Innym sposobem jest zarejestrowanie się w norweskich agencjach pośrednictwa pracy. W celu ich odnalezienia musimy wejść na serwis www.gulesider.no, a następnie wyszukać słowo „vikarbyra”. Bardzo dobrym pomysłem jest także bezpośredni kontakt z firmami w celu zweryfikowania, czy w danym zakładzie znajdziemy wolne miejsca pracy. Jeżeli decydujemy się na taką drogę kontaktu, musimy wysłać do firmy e-mail ze swoją ofertą lub osobiście przedstawić się w firmie ze swoim życiorysem, referencjami oraz listem motywacyjnym.

Polskie prawo jazdy w Norwegii

Jeżeli nasze stałe miejsce zamieszkania jest w naszej ojczyźnie, jako obywatele Unii Europejskiej nie musimy wymieniać dokumentu na norweski. Polskie prawo jazdy upoważnia nas do kierowania pojazdami na terenie całego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Sytuacja diametralnie zmienia się w momencie, kiedy podejmujemy decyzję o stałym zamieszkaniu w NorwegiiWówczas musimy wymienić dokument na norweski odpowiednik. Miejmy jednak na uwadze, że warunek ten obowiązuje wyłącznie wtedy, gdy chcemy przedłużyć swoje uprawnienia w norweskich urzędach. Wymiana polskiego dokumentu na norweski w takim przypadku jest także konieczne ze względu na prawo obowiązujące w Polsce. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, polskie prawo jazdy może być wydane jedynie osobie, która przebywa na terenie kraju dłużej niż 185 dni w roku.

Jak ubiegać się o norweskie prawo jazdy? W tym celu należy pobrać wniosek dostępny na stronie Statens Vegvesen oraz go wypełnić. Będziemy także potrzebować:

 

 • oryginału prawa jazdy;
 • tłumaczenia prawa jazdy (jeżeli nie jest wydane w języku angielskim, francuskim lub niemieckim);
 • prawidłowo wykonanego zdjęcie;
 • bostedbevis, czyli potwierdzenia pobytu w Norwegii;
 • świadectwa rejestracji dla obywateli EOG.

Kompletny wniosek wraz z załącznikami należy złożyć w Statens Vegvesen.

Kierowca kategorii B w Norwegii – jaka branża?

Poszukując ofert pracy na kierowcę kategorii B w Norwegii możemy znaleźć wiele różnorodnych ogłoszeń. Niektórzy pracodawcy wymagają od nas znajomości norweskiego, inni angielskiego, jeszcze inni obu języków, a niektórzy żadnego. Wszystko bowiem zależy od charakteru naszej przyszłej pracy. Osoby posiadające prawo jazdy kategorii B najczęściej mogą ubiegać się o prace dotyczące przewozów przedmiotów niewielkich gabarytów, zaopatrzenia niewielkich sklepów, czy jako dostawcy. Prawda jest jednak taka, że posiadanie prawa jazdy kategorii B jest dodatkowym atutem w każdym podjętym przez nas zawodzie i przyda się w większości z nich. Bardzo często możemy spotkać się z ofertami jako:

 • dostawca jedzenia, np. firmy Uber,
 • zaopatrzeniowiec niewielkich sklepów spożywczych,
 • osoba rozwożąca catering,
 • osoba rozwożąca leki do aptek,
 • kurier,
 • pracownik fizyczny,
 • monter rusztowań,
 • praca z samochodami, np. oklejanie pojazdów oraz przyciemnianie ich szyb,
 • wulkanizator,
 • auto detailer.

Płaca minimalna dla kierowców w Norwegii

Norwegia jest drugim europejskim krajem, który prawnie usankcjonował przepisy dotyczące płacy minimalnej dla kierowców zawodowych. Przepisy te obowiązują zarówno Norwegów, jak i osoby spoza granic kraju, które pracują w charakterze kierowcy. Norweska stawka minimalna dla kierowców wynosi 158,32 korony norweskie za godzinę, co w przeliczeniu na złotówki daje nam około 74 złote. Co więcej, oprócz stawki minimalnej norwescy pracodawcy zobowiązani są także do wypłacania diet według stawek obowiązujących w kraju, jest to 307 koron na dobę, czyli około 140 zł.

Stawki zastosowane są w zależności od tego, kto jest zleceniodawcą usługi transportowej. Jeżeli przewóz zlecony jest przez firmę norweską to każdy przewoźnik zobowiązany jest do zastosowania tamtejszej płacy minimalnej.

Ile zarobimy jako kierowca kategorii B? Wszystko oczywiście zależy od tego, jaki zawód konkretnie wykonujemy. Zarobki kierowców kategorii B zazwyczaj wynoszą jednak od ok. 10 000 zł do 12 000 zł miesięcznie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *