Norwegia praca dla par

Praca w Norwegii dla par

Ogłoszenia dotyczące pracy w Norwegii nierzadko oferują miejsca pracy dla par. To duża zaleta podczas chęci wspólnego wyjazdu, w takim przypadku podróżujący mają gwarancję pracy w tym samym miejscu bez obaw o rozdzielenie. To daje ogromny komfort i poczucie bezpieczeństwa. Podjęcie pracy w obcym kraju w pojedynkę to nie lada wyczyn. Dodatkowo pracodawcy często decydują się na zagwarantowanie zakwaterowania zatrudnionym. W takich okolicznościach para może liczyć na mieszkanie razem. Poza tym mogą wspólnie załatwić wszelkie formalności, ponieważ cała procedura będzie podlegała podobnym zasadom. 

Dlaczego warto podjąć pracę w Norwegii?

Praca w Norwegii jest dla wielu osób celem zawodowym. Trudno się dziwić takiemu zjawisku, ponieważ zarobki w tym kraju znacznie przewyższają place obowiązujące w Polsce. Jednak aspekty finansowe to nie wszystko, co liczy się przy podejmowaniu pracy w Norwegii. Duże znaczenie mają również inne kwestie, jak standard życia, aspekty socjalne i inne.

Norwegia jako kraj do życia według wielu rankingów wypada wyjątkowo wysoko. Jako kraj skandynawski może cieszyć się ugruntowanym już stereotypem, państwa o wysokim standardzie życia. Pracownicy w tym kraju mogą liczyć na sprawiedliwe traktowanie, a uzyskania obywatelstwa, co również jest celem wielu osób, mogą liczyć również bogaty system socjalny, który pomaga w takich sytuacjach, jak ciąża, niespodziewana choroba, czy wypadek. 

Kolejną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę jest to, że Polacy są cenieni za swoją pracowitość i odpowiedzialność. Ma to dość duży wpływ podczas rekrutacji i ogólnie ubiegania się o zatrudnienie. Pracodawcy nieraz sami szukają osób z naszego kraju, ponieważ wiedzą, że mogą liczyć na profesjonalne podejście do wykonywanych zadań i przeszkolone osoby. 

Jednak to co najbardziej przyciąga naszych rodaków na północ to oczywiście zarobki. Warto podkreślić, że średnie wynagrodzenie za najbardziej podstawowe zajęcia wynosi ok. 28 000 koron (nieco ponad 12 400 złotych), zaś średnia stawka godzinowa to 170 koron (ok. 75 złotych). Warto zauważyć, że specjaliści mogą liczyć na jeszcze lepszą pensję. Jak widać, praca w Norwegii opłaca się na wielu poziomach. Dlatego warto rozważyć wyjazd do tego kraju w celach zarobkowych, ale również w celu osadzenia się na stałe.

Czy konieczna jest znajomość języka norweskiego? 

To pytanie jest często zadawane przez osoby, które zastanawiają się nad wyjazdem za granicę. Na szczęście nie trzeba się tym denerwować. Znajomość norweskiego na pewno będzie pomagać w szukaniu zatrudnienia, jednak nie brakuje ofert, gdzie jedynym wymaganym językiem jest po prostu polski lub angielski na podstawowym poziomie, znanym ze szkoły. 

Sytuacja może być nieco inna, jeżeli chodzi o zawody specjalistyczne, wymagające bezpośredniego kontaktu z drugą osobą. Jednak jeżeli jest to po prostu praca fizyczna, to norweski nie będzie prawdopodobnie kluczowym kryterium w trakcie procesu rekrutacyjnego do poszczególnych firm. 

Praca w Norwegii — jakie formalności musisz załatwić? Jakich dokumentów potrzebujesz, aby legalnie pracować?

Po pierwsze zaraz po przyjeździe należy udać się do urzędu podatkowego – Skatteetaten. Potrzebne dokumenty to między innymi Karta podatkowa (Skattekort),  na podstawie której pracodawca będzie w stanie systematycznie potrącać zaliczki na podatek. Kolejna sprawa to nadanie norweskiego numeru identyfikacyjnego (norsk identitetsnummer) — odpowiednika polskiego numeru PESEL. Numer ten jest niezbędny podczas zakładania konta w banku i w trakcie kontaktu z urzędami. Do jego nadania potrzebny jest ważny dowód osobisty lub paszport. Zależnie od tego na jaki czas mamy zamiar podjąć pracę w Norwegii, zostanie nam przypisany: D-nummer dla osób, które podejmują w Norwegii pracę w ramach pobytu tymczasowego lub Fødselsnummer (Personnummer), który zostanie przydzielony osobom osiedlającym się w kraju na stałe. Dla tych ostatnich równie istotny jest wniosek o zameldowanie. Do wymienionych formularzy, z reguły konieczne będzie dołączenie umowę o pracę lub zaświadczenia o zatrudnieniu, zezwolenie na pobyt tymczasowy, a także umowę najmu lub kupna nieruchomości na terytorium Norwegii (kiedy ubiega się o pobyt stały).

Wszelkie wnioski powinny być dostarczone do jednego z urzędów podatkowych właściwych dla rozpatrywania spraw cudzoziemców. Adresy obiektów i inne niezbędne informacje można znaleźć na norweskiej witrynie: skatteetaten.no. Po zdobyciu wskazanych dokumentów, należy złożyć je w departamencie do spraw cudzoziemców. 

Na stronie udi.no można znaleźć informacje o tym, pod jaki urząd się podlega. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *