Operator wózka widłowego Norwegia

Operator wózka widłowego w Norwegii

Od kilku lat Norwegia jest coraz chętniej wybierana przez Polaków jako kierunek emigracji zarobkowej. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ norweskie zarobki są kuszące (przeciętne wynagrodzenie w Norwegii jest około 4 razy większe, niż ma to miejsce w przypadku Polski). Oczywiście, należy pamiętać także o tym, że ceny produktów w Norwegii także są wyższe; mimo to, praca w Norwegii wciąż pozwala na zebranie znacznej ilości gotówki w stosunkowo krótkim czasie. Polacy w Norwegii znajdują pracę między innymi na produkcji, aczkolwiek coraz więcej osób podejmuje zatrudnienie na stanowisku operatora wózka widłowego.

Praca operatora wózka widłowego w Norwegii – co warto wiedzieć?

Pracę na stanowisku operatora wózka widłowego w Norwegii oferują imigrantom zarobkowym z Polski między innymi duże, międzynarodowe przedsiębiorstwa. Praca odbywa się zazwyczaj w takich miejscowościach (lub ich najbliższej okolicy) jak na przykład: Trondheim, Oslo – stolica Norwegii – oraz Stavanger.

Choć pracy w Norwegii można poszukiwać we własnym zakresie, to zdecydowanie lepszym pomysłem jest skorzystanie z agencji pośredniczącej. Powód takiego stanu rzeczy jest bardzo prosty: agencja pracy pomaga w załatwieniu wszelkich formalności niezbędnych do podjęcia pracy w Norwegii (m.in. w uzyskaniu karty pobytu pracownika). Ponadto, wsparcie profesjonalnego wsparcia daje niemalże gwarancję zatrudnienia, podczas gdy poszukiwania na własną rękę nie muszą wcale zakończyć się sukcesem.

Od kandydatów do pracy na stanowisku operatora wózka widłowego wymaga się między innymi doświadczenia na podobnym stanowisku (może być ono zdobyte także w pracy poza Norwegią), braku nałogów oraz niekaralności.

Praca operatora wózka widłowego w Norwegii – jakie wymagania należy spełnić?

Jeśli chodzi o wymagania, jakie stawia się w Norwegii kandydatom do pracy na stanowisku operatora wózka widłowego, to zasadniczo nie różnią się one znacząco od tych spotykanych na przykład w Polsce. Przed podjęciem pracy należy przejść badania wstępne, w ramach których sprawdza się stan zdrowia kandydata do pracy na hali magazynowej. Jakie czynniki są weryfikowane na tym etapie? Słuch, wzrok oraz koordynacja to podstawowe elementy niezbędne podczas obsługi wózka widłowego niezależnie od tego, czy praca jest wykonywana w Polsce, czy np. w Norwegii. Nie ma zatem nic dziwnego w fakcie, że przed podjęciem pracy w Norwegii należy przejść badania medyczne.

Jeśli z kolei chodzi o wymogi formalne, to niezbędne jest posiadanie uprawnień zezwalających na obsługę wózków widłowych (najczęściej spotykany wymóg dotyczy licencji o stopniu co najmniej T4). Warto mieć także aktualne prawo jazdy. Zdarza się bowiem, że praca operatora wózka widłowego wymaga także umiejętności poruszania się autem służbowym (np. w celu przetransportowania towaru autem dostawczym do hali magazynowej odległej o kilkadziesiąt kilometrów od siedziby pracodawcy).

Oczywiście, niezbędna jest także motywacja do pracy. Wbrew pozorom, chęci są bardzo ważnym czynnikiem, ponieważ w wielu przypadkach zdarza się, że specyfika pracy operatora wózka widłowego składa się z szeregu monotonnych zadań wykonywanych na co dzień w hali magazynowej. Tymczasem jedynie efektywne wykonywanie powierzonych obowiązków służbowych oraz zapał umożliwiają osiągnięcie sukcesów zawodowych. Ponadto, ponieważ właściwie w każdym magazynie pracuje co najmniej kilkudziesięciu pracowników, konieczna jest umiejętność pracy w zespole, spostrzegawczość oraz podzielność uwagi.

Praca operatora wózka widłowego w Norwegii – na co może liczyć kandydat z Polski?

Aspekt finansowy to element bez wątpienia bardzo ważny na polu zawodowym, lecz nie jedyny. Ważne są także czynniki pozapłacowe, którymi pracodawcy kuszą potencjalnych pracowników. W przypadku pracy w Norwegii szczególnie ważne są takie niefinansowe benefity oferowane pracownikom, jak między innymi:

  • onboarding, czyli wprowadzenie do organizacji i zapoznanie ze środowiskiem oraz specyfiką pracy na hali magazynowej w Norwegii (jest to element szczególnie istotny w przypadku wszystkich tych, którzy znają język norweski na słabym poziomie bądź w ogólnie potrafią się nim posługiwać),
  • wsparcie w transporcie do miejsca zatrudniania oraz aktywna pomoc w zakwaterowaniu dla imigrantów zarobkowych. Jest to rozwiązanie oznaczające duże oszczędności czasu oraz pieniędzy. Po pierwsze, należy pamiętać, że koszt noclegu zapewnionego przez firmę jest zazwyczaj nawet o połowę tańszy, niż ma to miejsce w przypadku lokalu wynajętego we własnym zakresie. Ponadto wynajem lokalu od nieznanego landlorda nie daje gwarancji, że relacje między właścicielem i wynajmującym będą przebiegać bezproblemowo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *