Praca Norwegia produkcja – wszystko, co należy wiedzieć

Praca Norwegia produkcja – wszystko, co należy wiedzieć

Nie ma nic dziwnego w fakcie, że już od kilkunastu lat Polacy, decydując się na wyjazd z kraju w ramach emigracji zarobkowej, często kierują się właśnie do Norwegii. Taki stan rzeczy dobrze odzwierciedlają statystyki. Zgodnie z nimi, już w 2016 roku w Norwegii przebywało niemal 100 tysięcy imigrantów o polskim pochodzeniu. Nie jest to wprawdzie tak imponująca liczba jak ma to miejsce na przykład w przypadku Wielkiej Brytanii, wciąż jednak oznacza to, że w Norwegii przebywa mniej więcej tylu Polaków, ilu liczy sobie średniej wielkości polskie miasto.

Dlaczego Norwegia to chętnie wybierany kraj przez emigrantów zarobkowych z Polski?

Pracownicy z Polski stanowią łącznie niemal 2% całej ludności tego północnego kraju. Ogółem, populacja Norwegii liczy sobie ok. 5,5 miliona mieszkańców – nie jest to zbyt liczny naród, stąd nic dziwnego, że rząd norweski jest otwarty na pracowników niskiego oraz średniego szczebla z innych krajów

Norwegia to bogaty kraj, w którym względnie łatwo o wysokie pensje w przeliczeniu na polskie warunki – norweskie zarobki są atrakcyjne nawet w takich branżach czy na stanowiskach, które nie wymagają posiadania specjalistycznych kwalifikacji zawodowych.

Jednym z tego typu sektorów w norweskiej gospodarce jest segment produkcyjny. Jeśli chodzi o Polaków pracujących w Norwegii na przedsiębiorstwach o produkcyjnym profilu działalności, to można spotkać ich w okolicach takich miejscowości jak między innymi:

  • Stavanger,
  • Trondheim,
  • Oslo
  • Bergen

Oczywiście, wyżej wymienione miejscowości to tylko niektóre spośród wszystkich miast, w których Polacy w Norwegii wykonują pracę na produkcji. W Norwegii możesz znaleźć pracę w firmach produkcyjnych zajmujących się wytwarzaniem takich produktów jak np. artykuły spożywcze (lody, nabiał itd.), rowery, akcesoria samochodowe, kosmetyki oraz wiele innych.

Zarobki w Norwegii – jaka jest ich średnia wysokość?

Co oczywiste, poziom zarobków w Norwegii jest uzależniony od branży, rodzaju stanowiska, posiadanych kwalifikacji oraz doświadczenia zawodowego. Ważne jest także kryterium narodowościowe. Pracownicy spoza Norwegii, którzy nie znają języka norweskiego nawet na podstawowym poziomie, mogą liczyć generalnie na wynagrodzenie na poziomie stanowiącym ok. 80%-85% zarobków osiąganych przez rodowitych Norwegów. Nie oznacza to jednak, że pensje nie są zachęcające.

Waluta obowiązująca w tym kraju, czyli korona norweska (NOK), stanowi w przeliczeniu na polskie złote około 0,42 PLN (listopad 2021). Stosując ten przelicznik, średnie zarobki w Norwegii wynoszą około dwadzieścia tysięcy złotych. Dla porównania, przeciętne wynagrodzenie brutto w Polsce w sierpniu 2021 to 5 843,75 PLN. Jak widać, jest to istotna różnica na korzyść Norwegii, w której średnie zarobki są niemal 4 razy wyższe. Oczywiście, wydatki na zakup jedzenia, elektroniki czy opłacenie czynszu także są wyższe niż w naszym kraju. Z drugiej strony, oszczędne życie podczas pracy w Norwegii pozwoli na zaoszczędzenie imponujących sum w stosunkowo krótkim czasie.

Jeśli chodzi o zarobki w Norwegii na produkcji, to dobrą informację dla wszystkich Polaków zainteresowanych pracą w branży stanowi fakt, że wynagrodzenia w tym segmencie są na dość wysokim poziomie. Podczas gdy płace w takich specjalistycznych branżach jak na przykład:

  • górnictwo,
  • finanse,
  • energetyka i przemysł

oscylują w granicach 6 000 – 7 500 EUR miesięcznie, to w przypadku branży produkcyjnej przeciętne wynagrodzenie wynosi około 5 000 EUR i jest wyższe niż średnie pensje w edukacji, czy nawet budownictwie. Pracownicy – także ci z Polski – mogą liczyć dodatkowo na dodatkowo płatne nadgodziny, prawo do urlopu (21 lub 25 dni w roku).

Praca w Norwegii na produkcji – o jakich formalnościach należy pamiętać?

Zasadniczo, pracę w Norwegii na produkcji można znaleźć na dwa sposoby – w ramach:

  • samodzielnych poszukiwań,
  • skorzystania z usług wyspecjalizowanej agencji pracy.

Należy jednak już na wstępie zauważyć, że pierwsza z wymienionych metod nie jest zalecana z uwagi na takie czynniki jak między innymi bariera językowa (choć język angielski jest powszechnie znany wśród Norwegów, to w celu działania „na własną rękę” warto znać także przynajmniej podstawy norweskiego, który zdecydowanie nie jest prostym językiem) oraz finansowa (wydatki poniesione na życie podczas poszukiwania pracy mogą okazać się bardzo wysokie).

Tymczasem doświadczona agencja pracy pomoże zarówno w znalezieniu pracy, jak i załatwieniu wszelkich niezbędnych formalności. Należy pamiętać, że Norwegia nie jest krajem członkowskim Unii Europejskiej. W celu legalizacji pobytu w tym kraju będzie potrzebna karta pobytu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *