Praca przy sprzątaniu w Norwegii

Czy warto podjąć pracę w Norwegii na stanowisku sprzątaczki?

Wyjazdy Polaków za granicę w celach zarobkowych są nadal bardzo popularnym zjawiskiem. Co prawda, nie odbywa się to już na tak szeroką skalę, jak kilka, czy kilkanaście lat temu. Jednak nadal na rynku pracy istnieje bardzo dużo przeróżnych ofert pracy za granicą. W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej pracy sprzątaczki w Norwegii. Czy jest to opłacalne stanowisko w danym rejonie? Jak wyglądają zarobki? Czy sama praca jest trudna? Czy można poradzić sobie z wykonywaniem jej bez znajomości języka norweskiego?

Kto może zająć się zawodowo sprzątaniem w Norwegii ?

Praca sprzątacza jest zajęciem, które nie wymaga od pracownika specjalnych kwalifikacji, czy wykształcenia. Ważna jest jednak sprawność fizyczna i zwinność. Szybkie wykonywanie zajęcia pozwala na zrealizowanie większej ilości zleceń, a co za tym idzie – większe zarobki. Przyuczenie do wykonywania zawodu nie trwa zbyt długo. Większość osób wie, na czym polega sprzątanie. Wyjeżdżając za granicę w celu zarobienia na tym zajęciu – należy nauczyć się robić to skutecznie i efektownie.

Rynek w tej branży jest stale nienasycony, dlatego pracę tę można znaleźć dość szybko. Dodatkowo wykonywanie pracy może odbywać się w ustalonych przez siebie godzinach. Zazwyczaj to osoba sprzątająca określa, czy odpowiadają jej poranki, popołudnia, czy wieczory. Dzięki temu można elastycznie ułożyć swój czas pracy i być „panem swojego czasu”.

Potencjalne przeszkody

Chociaż jest to praca z pozoru prosta i nie wymagająca większych umiejętności – w praktyce można napotkać pewne trudności. Na pewno nie będzie to odpowiednia praca dla osób uczulonych na wszelkiego rodzaju środki czystości i drażniące detergenty. Wdychanie oparów silnych preparatów czyszczących nie jest obojętne dla zdrowia.

Czy trzeba znać język podejmując się sprzątania w Norwegii ?

Chociaż na co dzień używanym językiem jest urzędowy język norweski to z większością rdzennych obywateli można bez problemu porozumieć się w języku angielskim. Jeśli zdecydujemy się na zatrudnienie przez pośrednictwo agencji pracy – wówczas wystarczy znajomość pojedynczych zwrotów i słówek w celu codziennej komunikacji w pracy, ponieważ wszystkie formalności załatwi agencja.

Sama praca nie wymaga znajomości języka, ponieważ w jej wykonywanie angażowana jest przede wszystkim siła fizyczna, a nie zdolności intelektualne.

Czy warto podjąć pracę w Norwegii na stanowisku sprzątaczki?

W zależności od tego, gdzie praca będzie wykonywana można zarobić różne stawki. Osoba sprzątająca zatrudniona w firmie będzie zarabiała stosunkowo więcej, niż sprzątaczka w domach prywatnych. Comiesięczna wypłata jest wypłacana w obowiązującej walucie, czyli koronach norweskich. W skali miesiąca, w przeliczeniu na złotówki można zarobić odpowiednio:

  • sprzątaczka w firmie – około 14 500 złotych
  • sprzątaczka w domu – około 13 900 złotych.

Takich pieniędzy na pewno nie uda zarobić się na tym samym stanowisku w Polsce. Jednak trzeba pamiętać także o kosztach utrzymania, które w Norwegii nie są wcale niskie. Należy liczyć się z tym, że spora część wypłaty zostanie wydana na zakwaterowanie, wyżywienie oraz dojazdy do miejsca pracy. W koszta należy także wliczyć podróż z Polski do Norwegii i z powrotem. Niemniej jednak, osoba zajmująca się sprzątaniem w Norwegii nadal może przywieźć do Polski niezłą sumę pieniędzy, która podreperuje domowy budżet.

Sprzątanie jako ważny i doceniany zawód

Wbrew stereotypowemu myśleniu, że „pracy sprzątaczki należy się wstydzić”, jest to zawód coraz bardziej doceniany i ważny. Sama praca na tym stanowisku wymaga pracowitości, siły fizycznej, niezwykle precyzyjnej dokładności i zaangażowania. Osoby sprzątające są szanowane w miejscach użyteczności publicznej, takich jak: restauracje, biura, czy hotele. Pracownicy korporacji często chcąc ułatwić pracę sprzątaczce – utrzymują porządek w miejscu pracy i sprzątają po sobie, aby nie dokładać dodatkowej pracy.

W pracy na stanowisku sprzątaczki można się rozwijać i nawet awansować. Jeśli osoba nabierze odpowiedniego doświadczenia i wprawy – może zostać managerem grupy osób sprzątających. Wtedy zarobki są znacznie wyższe, jednak jest to opcja tylko dla doświadczonych osób sprzątających.

W Norwegii na rynku pracy jest stale dosyć dużo ogłoszeń, które skupiają się na poszukiwaniu osób sprzątających. Jest to praca z pozoru prosta, ale w praktyce często angażująca i ciężka fizycznie. Przynosi jednak spore dochody i nie wymaga znajomości języka, ani specjalistycznych kwalifikacji. Dlatego też może być dobrym pomysłem na pracę w Norwegii, która niewątpliwie jest nastawiona na zarobek i przywiezienia pieniędzy do PolskiZarobki osób sprzątających w Norwegii są wielokrotnie razy wyższe, niż w Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *