Praca sezonowa w Norwegii

Praca sezonowa w Norwegii

Praca sezonowa jest chętnie wybierana przez Polaków w celu podreperowania domowego budżetu. Zazwyczaj jej wykonywanie ogranicza się do jednego wyjazdu poza granice kraju w ciągu roku. Taki wyjazd w celach zarobkowych potrafi przynieść niemałe zyski finansowe, ponieważ zazwyczaj pracownik jest skupiony na tym, aby jak najwięcej funduszy przywieźć do kraju. Dlatego też większość czasu spędza tylko na wykonywaniu pracy i niezbędnej regeneracji. Nie ma więc czasu na wydawanie pieniędzy oraz konsumpcyjny tryb życia.

Czy praca sezonowa w Norwegii jest opłacalna?

Odpowiedź na to pytanie brzmi twierdząco, ale tylko jeśli jest to wyjazd w 100% ukierunkowany na zarobek i powrót do Polski. Dzieje się tak dlatego, że codzienne życie w Norwegii nie należy do tanich. Koszty życia są adekwatnie wyższe, niż w Polsce. Tyczy się to jednak także zarobków. Warto zaopatrzyć się w niezbędne środki do przeżycia, aby na miejscu nie musieć kupować odzieży, czy kosmetyków. Jeśli istnieje taka możliwość – dobrym pomysłem będzie zabranie ze sobą żywności, która ma dłuższe terminy ważności. Wyjaśniamy to, przedstawiając przykładowe zestawienie ile wydamy na zakup podstawowych produktów spożywczych w Norwegii w przeliczeniu na polskie złotówki:

 • ryż za 10 złotych,
 • paczka herbaty za 14 złotych,
 • chleb za 10 złotych,
 • 1 kg filetu z kurczaka za 50 złotych.

Sami widzimy więc, że koszty życia są znacznie wyższe, niż w Polsce. Stosunkowo wyższe są także zarobki, dlatego wyjazd do Norwegii ukierunkowany na zarobek będzie dobrym rozwiązaniem w przypadku oszczędnego życia i maksymalnym skupieniu na pracy.

Gdzie znaleźć pracę sezonową w Norwegii?

W obecnych czasach największą kopalnią wiedzy jest oczywiście Internet. Istnieje wiele stron internetowych, poświęconych ofertom pracy sezonowej w Norwegii, ale także znajdziemy grupy na Facebooku, na których stale pojawiają się aktualne ogłoszenia.

Podczas poszukiwań należy pamiętać o oszustwach, więc zawsze podczas szukania pracy sezonowej za granicą należy kierować się zasadą ograniczonego zaufania. Można skorzystać z pomocy agencji pracy, jednak w tym przypadku musimy liczyć się z dodatkowymi wydatkami.

Oczywiście najlepszą opcją byłoby posiadanie odpowiednich znajomości, czyli kogoś, kto na stałe przebywa w Norwegii. Pozwala to zaoszczędzić pieniądze, które musiałyby zostać przeznaczone na pokrycie kosztów agencji pracy, ale także możemy uzyskać pomoc w postaci zakwaterowania na czas świadczenia pracy sezonowej.

Najbardziej ryzykownym rozwiązaniem dla odważnych jest pojechanie „w ciemno” i szukanie pracy na miejscu, ponieważ nie zawsze udaje się znaleźć odpowiednią ofertę. Warto pamiętać, żeby w takiej sytuacji mieć koniecznie ze sobą CV w języku angielskim. Nie jest to jednak polecane, ponieważ jak już wspomnieliśmy wyżej – życie w Norwegii jest drogie, a wyjazd w celu wykonywania pracy sezonowej ma być nastawiony na zarobek, a nie na konsumpcyjny tryb życia.

W jakiej branży można znaleźć pracę sezonową w Norwegii?

Zazwyczaj prace sezonowe są stosunkowo prostymi zajęciami, które nie wymagają wysokich kwalifikacji. Poniżej przedstawimy najbardziej znane rodzaje prac sezonowych w Norwegii:

 • praca przy zbiorach owoców i warzyw,
 • praca budowlana,
 • praca przy utrzymaniu zieleni w parkach i ogrodach,
 • praca w charakterze pomocy domowej,
 • praca jako opiekun dziecięcy lub opiekun osoby starszej,
 • praca osoby sprzątającej,
 • praca w hotelarstwie,
 • praca w gastronomii.

Jak więc wskazuje powyższa lista – istnieje wiele różnorodnych stanowisk pracy sezonowej w Norwegii, a więc każda osoba wyjeżdżająca może dostosować pracę pod swoje osobiste preferencje.

Czy wyjeżdżając do Norwegii trzeba znać język?

Językiem urzędowym w Norwegii jest oczywiście język norweski, ale podejmując się prac sezonowych można liczyć na możliwość porozumienia się z pracodawcami w języku angielskim. Samo znanie chociażby podstawowych zwrotów w miejscowym języku będzie dodatkowym ułatwieniem w codziennych kontaktach, jednak nie jest to warunek konieczny do podjęcia pracy sezonowej w Norwegii.

Jakie korzyści uzyskamy dzięki pracy sezonowej?

Poza oczywistymi zyskami finansowym istnieje szereg dodatkowych atutów, które oferuje praca sezonowa w Norwegii. Są to:

 • poznanie kultury Norwegii, jej mieszkańców i miejscowych zwyczajów,
 • poznanie interesujących osób i nawiązywanie nowych relacji, które niekoniecznie kończą się wraz z zakończeniem sezonu,
 • zdobycie dodatkowego doświadczenia zawodowego.

Jak już wcześniej zostało to opisane – praca sezonowa w Norwegii to dobre rozwiązanie dla każdego Polaka, który potrzebuje dodatkowego zastrzyku gotówki. Niemniej jednak trzeba pamiętać o zachowaniu ostrożności podczas samego poszukiwania pracy, aby nie paść ofiarą oszustwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *