Praca jako spawacz w Norwegii bez jezyka

Praca jako spawacz w Norwegii – czy bez znajomości języka jest to możliwe?

Wyjazd do Norwegii w celach zarobkowych jest wciąż popularnym sposobem na podreperowanie domowego budżetu. Okazuje się, że znajomość języka nie jest warunkiem koniecznym do znalezienia zatrudnienia. Przecież większość jadących tam Polaków nie zna norweskiego. Należy jednak pamiętać, że mowa tu o pracach sezonowych i takich, w których pracownik nie ma kontaktu z klientem.

Praca w Norwegii – ile można zarobić?

Średnie wynagrodzenie w tym kraju to w przeliczeniu na polską walutę około 20 tysięcy złotych. Zarobki na takim poziomie wydają się gigantyczne. W pewnym sensie rzeczywiście tak jest. Należy jednak pamiętać, że koszty życia w tym kraju są proporcjonalnie wyższe. Ceny za poszczególne produkty, czy usługi, przeciętnemu Polakowi, który wyjechał po raz pierwszy, mogą wydawać się absurdalne. Początkowo koszty wynajmu mieszkania, kaucje, ceny w sklepach mogą przytłoczyć. Nie ma co liczyć na tanie przetrwanie przez jakiś czas na zasadzie jakoś to będzie”. Otóż nie będzie. Lepiej nie jechać w ciemno.

Warto wspomnieć, że zarobki w Norwegii stale rosną. Mediana w 2010 roku wynosiła około 14800 PLN. Dziś jest to około 20000 PLN. Różnica jest zatem zauważalna. Warty odnotowania jest fakt, że nie istnieje tam coś takiego, jak najniższa krajowa. Przedziały cenowe dla poszczególnych branż są ustalane oddzielnie.

Uśredniając kurs waluty, możemy przyjąć, że najwięcej w skali miesiąca zarabia się w:

  • górnictwie – około 34000 PLN,
  • finansach – około 31000 PLN,
  • energetyce – 28000 PLN,
  • administracji publicznej – 23000 PLN,
  • produkcji – około 22000 PLN
  • edukacji – około 21000 PLN
  • budownictwie – około 20000 PLN.

Pracownicy mniej wykwalifikowani mogą liczyć na atrakcyjne stawki godzinowe zaczynające się od około 50 do mniej więcej 100 zł.

Praca w Norwegii – jak ją znaleźć bez znajomości języka?

Większość Norwegów, bez względu na ich wiek doskonale porozumiewa się po angielsku. Nie oznacza to jednak, że zawsze i wszędzie chętnie tego języka używają. Aby znaleźć zatrudnienie bez języka, unikaj więc aplikowania na stanowiska, których charakter będzie wymagał np. bezpośredniego kontaktu z klientem. Odpadają zatem ogłoszenia na stanowisko opiekuna osób starszych, fizjoterapeuty, praca w dziale sprzedaży lub jako pielęgniarka. Inne możliwości stwarza choćby komunikatywna znajomość języka norweskiego. Pracodawcy preferują takich kandydatów m.in. dlatego, że na rynku pracy jest duża konkurencja. W niektórych przypadkach pracodawcy przymykają oko na nieznajomość norweskiego. Jeśli kandydat ma wyższe wykształcenie techniczne i posługuje się biegle językiem angielskim, będzie miał łatwiej.

Jest zatem możliwe znalezienie zatrudnienia. Praca w zawodzie spawacza doskonale wpisuje się w powyższe kryteria. Spawacz, choć jest pracownikiem wykwalifikowanym, nie musi znać języka, by móc realizować swoje obowiązki.

Praca w Norwegii – gdzie jest najwięcej Polaków?

Ciekawostką jest fakt, że Polacy są najliczniejszą mniejszością w Norwegii. Przebywa tam ponad 100 tysięcy naszych rodaków. Tendencja jest taka, że przeważająca większość spośród nich, mieszka w jednym z czterech ośrodków miejskich.

  • Trondheim
  • Oslo
  • Bergen
  • Stavanger

Pozostali rozsiani są po teranie całego kraju. Praca spawacza charakteryzuje się tym, że wykonuje się ją głównie w miejscach, gdzie prężnie działa przemysł stoczniowy. Można zatem zdecydować się na zatrudnienie nawet w niewielkich, przytulnych miejscowościach na wybrzeżu.

Warunki pracy w Norwegii.

Norwegia jest jednym z przodujących krajów, jeśli chodzi o zarobki. Jak to wygląda od strony warunków, jakich należy się spodziewać, będąc zatrudnionym w tym kraju.

Norweskie prawo pracy informuje nas m.in. o następujących kwestiach.

  • Maksymalny tygodniowy wymiar pracy wynosi (podobnie jak w Polsce) 40 godzin,
  • Maksymalny dobowy czas pracy to 9 godzin.
  • Okres próbny może trwać nie dłużej niż 6 miesięcy.
  • Każda nadgodzina jest płatna (co najmniej 40% więcej niż standardowa stawka).
  • Pracownik może wykorzystać przynajmniej 21 dni urlopu w ciągu roku. Większość ma prawo do 25 dni.
  • Świadczenie urlopowe wypłacane jest na podstawie wynagrodzenia z zeszłego roku. Prawo do nie przysługuje jedynie tym, którzy przepracowali ubiegły rok kalendarzowy.
  • Podatek liniowy od dochodu wynosi 28%. Jeśli osoba mieszka w Norwegii czasowo (poniżej 2 lat), przysługuje jej prawo do zmniejszenia podstawy opodatkowania o 10%.

Praca w Norwegii jako spawacz – podsumowanie.

Wykwalifikowany pracownik jest ceniony na każdym rynku pracy. Nie inaczej jest w Norwegii. Znalezienie zatrudnienia w charakterze spawacza bez znajomości norweskiego jest możliwe, ale z pewnością nie będzie łatwe. Dlatego lepiej poznać ten język choćby w stopniu podstawowym. Umiejętność przynajmniej podstawowej komunikacji w tym języku będzie dużym atutem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *